Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nowe otwarcie

O zmianach w funkcjonowaniu Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega mówił na konferencji prasowej jego dyrektor dr hab. Tadeusz Zych.

Nowe otwarcie   Tadeusz Zych mówił o planach muzeum Marta Woynarowska /GN – Najistotniejsze zmiany dotyczą zasad i godzin udostępniania placówki dla zwiedzających – mówił Tadeusz Zych. – Wprowadzamy soboty, jako dzień wstępu bezpłatnego. Do maja zamek będzie udostępniony od godziny 12 do 16, zaś w okresie letnim czas ten zostanie wydłużony do późnego popołudnia. Ponadto wprowadziliśmy nowy rodzaj biletu – tzw. rodzinny, w cenie 11 zł, czyli tyle ile kosztuje normalny bilet dla jednej osoby dorosłej.

Pracę muzeum mają usprawnić zmiany wprowadzone w samej strukturze instytucji, w której powstały nieistniejące dotychczas działy: Dziedzictwa Kulturowego, Edukacji, Promocji i Obsługi Klienta, Wydawnictw, Finansowo-Księgowy,  Administracyjno-Gospodarczy oraz Biblioteka i Archiwum.

Nowe propozycje muzeum z pewnością zainteresują młode pary planujące ślub. Po rozmowach z o. Krzysztofem Parolem OP, przeorem klasztoru ojców dominikanów i jego zgodzie będzie możliwość udzielania w kaplicy zamkowej ślubów katolickich. – Udostępniamy te przepiękne wnętrza w zamian za wniesienie darowizny w wysokości 500 zł – informował Tadeusz Zych. – W stosunku do opłat pobieranych przez inne instytucje, muzea, gdzie te kwoty są znacznie wyższe, nasza oferta wydaje się być przystępna. Tym samym po ok. 70 latach kaplica znowu będzie świadkiem szczęścia nowożeńców. Dyrektor muzeum przewiduje również możliwość wynajmu sal na konferencje, różne uroczystości, w tym także o charakterze rodzinnym. Udostępnianie będzie się odbywało również na zasadzie wpłat darowizn lub zakupu odpowiedniej ilości biletów. Nadal bowiem, z wyjątkiem piwnic, muzeum nie może, z racji dotacji unijnych, prowadzić w wyremontowanych salach działalności komercyjnej. Za stosowną odpłatnością zostaną także udostępnione zgromadzone przez muzeum zbiory archiwalne.

Nowością będzie także zamkowa kawiarenka usytuowana na tarasie od strony skarpy, której otwarcie planowane jest na maj oraz plenerowe, niedzielne koncerty w wykonaniu uczniów szkół muzycznych.

Ale oprócz zmian technicznych ważnych dla funkcjonowania muzeum, najistotniejsze są plany dotyczące działalności merytorycznej. A te, z zapowiedzi dyrektora, rysują się niezwykle interesująco. – Zależy mi przede wszystkim na ożywieniu tego miejsca i ukazaniu go w kontekście historycznym – mówił Tadeusz Zych. Stąd pomysł na opracowanie tzw. tarnobrzeskiego kalendarza historycznego, czyli przywrócenia pamięci i uczczenia różnych wydarzeń przypadających z dziejów miasta i jego mieszkańców. Poza tym obecny rok obfituje w wiele ważnych rocznic, które znajdą swoje odbicie również w muzeum.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy