• facebook
 • rss
 • Sandomierskie ślady Mędrców

  ks. Tomasz Lis /GN

  |

  Foto Gość

  dodane 06.01.2014 14:06

  Z trzech kościołów na Rynek Starego Miasta zmierzała trasa pierwszego sandomierskiego Orszaku Trzech Króli. Poprowadzili je Królowie i Rycerze z miejscowej chorągwi. Mieszkańcy chętnie dołączyli do wędrowców.

  Jako pierwszy wyruszył król z orszakiem z parafii pw. Podwyższenia Krzyża. Przemierzając ul. Mickiewicza do orszaku dołączali liczni mieszkańcy miasta wspólnie śpiewając kolędy i pastorałki. – Do uczestnictwa zachęcili nas synowie, którzy o Orszaku dowiedzieli się na katechezie. Tam też zrobili dla siebie korony, w domu uszyliśmy peleryny i byliśmy gotowi – z uśmiechem opowiada pani Elżbieta Suseł, która wraz z mężem i dwoma synami dołączyła do orszaku. Orszak dumnie przemaszerował przez średniowieczną Bramę Opatowską by na Rynku Starego Miasta oczekiwać na dwa pozostałe.

  Uczestnicy drugiego orszaku przemaszerowali najstarszą częścią Sandomierza. Wyruszyli z kościoła św. Pawła, ulicą Staromiejską dotarli do zabytkowego kościoła św. Jakuba a następnie do sandomierskiej katedry i ul Mariacką na Rynek. Ten orszak także prowadzili miejscowi Rycerze wraz z damami dworu.

  Trzeci orszak wyruszył z kościoła św. Józefa, by przemierzając ulice Browarną, Sokolnickiego dołączyć do pozostałych już na samym Rynku..

  - W organizację zaangażowały się szkoły, parafie, katolickie stowarzyszenia, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej, hufiec harcerski. Jest nas sporo, ale wierzymy, że na przyszłość będzie nas jeszcze więcej. Każdy z trzech orszaków zmierzający na Rynek Starego Miasta miał swoją nazwę i charakterystyczny kolor – wyjaśnił ks. Marcin Świeboda, odpowiedzialny za sandomierski orszak.

  Na Rynku Trzej Królowie pokłonili się Dzieciątku Jezus przy sandomierskiej szopce, gdzie wspólnie kolędowano przy rozpalonym ognisku. Na zakończenie wspólnie zawierzono miasto i mieszkańców nowonarodzonemu Jezusowi.

  Przedłużeniem świętowania był przegląd jasełek i inscenizacji bożonarodzeniowych na scenie Katolickiego Domu Kultury, gdzie zaprezentowało się osiem dziecięcych i młodzieżowych zespołów.

  Pierwszy Orszak Trzech Króli w Sandomierzu swoim patronatem objęli biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz oraz Burmistrz Miasta Jerzy Borowski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • uczestnik
   06.01.2014 20:14
   NAJLEPSZA INICJATYWA OD LAT!!!
  • ziom25
   06.01.2014 22:15
   Jako osoba młoda i uczestnicząca w poprzednim roku w Warszawskim orszaku brakowało mi takiego Orszaku w moim mieście Sandomierzu.
   Oby w następnych latach jeszcze więcej osób przyłączyło się do niego. Potrzeba bardziej rozpowszechnić tą inicjatywę wśród nas młodych. Nie ma co się wstydzić uczestnictwa w takich marszach. Mogę zauważyć po swoim przykładzie że nawet i w tych miastach większych młodzi nie krępują się iść i śpiewać głośno z uśmiechem na twarzy.
   Po pierwszym razie dobrze u nas w Sandomierzu zapowiada się kolejny rok.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół