• facebook
 • rss
 • Żołnierz św. Marcina

  ks. Tomasz Lis

  dodane 11.11.2013 22:54

  Od kilku lat w Opatowie wręczane są wyróżnienia „Żołnierz św. Marcina” dla osób szczególnie zaangażowanych w działalność na rzecz społeczności i w dzieło miłosierdzia. Tegorocznym laureatem został Tadeusz Łobaza.

  W opatowskiej kolegiacie obchodzono uroczystości związane ze świętem patronalnym parafii, kapituły i samego miasta poświęconych św. Marcinowi z Tours. Podczas odpustowej Eucharystii modlono się także dziękując Bogu za dar niepodległości Ojczyzny. Wspólna uroczystość zgromadziła członków kapituły kolegiackiej oraz diecezjalnych kapituł, władze samorządowe wojewódzkie, powiatowe i miejskie, przedstawicieli związków kombatanckich, liczne poczty sztandarowe reprezentujące związki, organizacje i instytucje państwowe, harcerzy oraz rycerzy Chorągwi opatowskiej. Mszy św. przewodniczył pasterz diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii biskup wskazał na potrzebę osobistej przemiany, która staje się początkiem drogi ku Bogu poprzez posługę bliźnim. Zachęcając obecnych do naśladowania ich patrona, św. Marcina wskazał na potrzebę troski o ubogich, potrzebujących i zagubionych życiowo.

  Podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Marcina, biskup ordynariusz wręczył także ustanowiony kilka lat temu tytuł „Żołnierza św. Marcina” dla osób działających w zakresie dobroczynnej i zaangażowanych w dzieło miłosierdzia w Opatowie. Tegorocznym laureatem wyróżnienia został Tadeusz Łobaza, długoletni organista opatowskiej kolegiaty. Opatowskie wyróżnienie to uhonorowanie osób, które na wzór św. Marcina we współczesnych czasach są świadkami pięknych cnót społecznych i obywatelskich a także ludźmi czynnego miłosierdzia na rzecz drugiego człowieka, tłumaczył ks. Michał Spociński, proboszcz kolegiaty w Opatowie. Opatowska parafia od wieków czci św. Marcina, jako swojego patrona. Ważną datą był rok 2009, kiedy to Stolica Apostolska uczyniła świętego biskupa z Tours patronem miasta.

  Uhonorowano Tadeusza Łobazę   Wręczono tytuł "Żołnierz św. Marcina"
  Uhonorowano Tadeusza Łobazę
  ks. Tomasz Lis /GN
  Uhonorowano Tadeusza Łobazę   Wręczono tytuł "Żołnierz św. Marcina"
  Uhonorowano Tadeusza Łobazę
  ks. Tomasz Lis /GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół