• facebook
 • rss
 • Przed Twe ołtarze zanosim błaganie

  ks. Tomasz Lis /GN

  dodane 11.11.2013 19:45

  - Kościół i państwo łączy troska o rodzinę, o edukację, o chorych, ubogich i bezrobotnych, troska o dziedzictwo historyczne i kulturę, troska o dobre imię naszej ojczyzny – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy św. w intencji ojczyzny.

  Sandomierskie uroczystości związane z 95. rocznicą odzyskania niepodległości rozpoczęły się od programu słowno-muzycznego pt. „Przed Twe ołtarze zanosim błaganie” przygotowanego przez sandomierski Klub Inteligencji Katolickiej oraz chór katedralny. Podczas występu w bazylice katedralnej zaprezentowano poezję patriotyczno-powstańczą oraz pieśni niepodległościowe. Następnie w intencji ojczyzny modlono się podczas Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych powiatowych i miejskich, kompania wojskowa z sandomierskiej jednostki oraz liczne poczty sztandarowe reprezentujące instytucje i stowarzyszenia społeczne i państwowe. Obecni byli także rycerze Chorągwi Ziemi Sandomierskiej, zaś liturgię śpiewem uświetnił chór katedralny.

  Podczas homilii biskup ordynariusz wskazał na wielkie i odpowiedzialne zadania, jakie łączą wspólne działania Kościoła i państwa. - Kiedy przyglądamy się przemianom kulturowym, nowemu stylowi życia, kiedy przysłuchujemy się dyskusji nad przyszłością naszego kraju, można odnieść niekiedy wrażenie (wrażenie, jestem o tym przekonany, błędne i fałszywe), że Kościół i świat, Kościół i państwo skazane są wyłącznie na konfrontację, na artykułowanie swojej odmienności i zabieganie o własne korzyści. Tymczasem wzajemne spotkanie i współpraca są zawsze możliwe i pożądane. Łączy nas troska o rodzinę, o edukację, o chorych, ubogich i bezrobotnych, troska o dziedzictwo historyczne i kulturę, troska o dobre imię naszej ojczyzny. Nadzieja chrześcijańska, którą Kościół pragnie dać światu, jest nadzieją zakotwiczoną w Bogu, ale mającą na względzie szczęście człowieka także w wymiarze ziemskim. Prawda jest jedna, ale ma strukturę symfonii, podobnie piękno jest jedno, ale wyraża się w wielu formach – mówił bp K. Nitkiewicz.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół