• facebook
 • rss
 • Odkrywanie Norblina

  Andrzej Capiga

  dodane 11.11.2013 10:20

  Konferencję pt. "Stefan Norblin. Artysta trzech kontynentów" zorganizowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

  Konferencja odbyła się w sali im. Norblina w Domu Gościnnym Hutnik. - Spotkanie było czasem na podsumowanie dotychczasowego stanu wiedzy, przedstawienie najnowszych odkryć oraz wyznaczenie kierunków dalszych prac badawczych nad ciekawym życiem i wyjątkowo bogatą twórczością Stefana Norblina. Wystąpienia zostaną zebrane w formie publikacji pokonferencyjnej, która ukaże się na początku 2014 roku – powiedziała Anna Szlązak z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

  Konferencję urozmaiciły projekcja filmu „Chitranjaali. Norblin w Indiach” oraz prezentacja obrazu Norblina „Portret Kazimierza Skarżyńskiego” zakupionego przez muzeum dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Stefan Juliusz Norblin (1892-1952), malarz, grafik, projektant, działający w Europie, Azji i Ameryce, stopniowo jest odkrywany w kraju swojego pochodzenia. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w 2011 r. zorganizowało pierwszą powojenną wystawę prac tego artysty w Polsce, z powodzeniem prezentowaną również w Indiach. Ówczesny stan badań wykazał, jak wiele jest białych plam w życiorysie Norblina, a tym samym i jego żony, aktorki Leny Żelichowskiej. Kolejne miesiące weryfikowały wiedzę, obfitowały w nowe odkrycia nieznanych faktów z życia artysty, ukazywały także nowe problemy dotyczące jego różnorodnej twórczości, wymykającej się jednoznacznej ocenie.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół