• facebook
 • rss
 • Ziemniaczane smaki

  ks. Tomasz Lis

  dodane 24.09.2013 11:35

  Ponad tonę ziemniaków upieczono w gigantycznym ognisku dla gości przybyłych na jesienny piknik. Było to także miejscowe dziękczynienie za ziemniaczane plony, z których słynie okolica.

  Tradycja pieczenia ziemniaków w dzień św. Tekli odrodziła się kilka lat temu. Związana jest z dominującą w regionie uprawą kartofli, jak również z kultem świętej, której figura stoi na miejscowym rynku. Z roku na rok jesienny piknik gromadzi coraz więcej turystów i smakoszów pieczonego warzywa. – Przyjeżdżamy tu już od kilku lat, by spróbować pieczonych w ognisku ziemniaków. Jest to smak naszego dzieciństwa, niestety, coraz rzadszy – opowiada Kazimierz Staniszewski.

  Uroczystość rozpoczęła Msza św. dziękczynna na rynku, której przewodniczył ks. Paweł Bielecki wraz z księżmi pochodzącymi z miejscowej parafii i lokalnymi duszpasterzami.

  Następnie odbył się piknik, na którym nie zabrakło przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Na „Tekli” zorganizowano konkurs pod hasłem „Przez żołądek do serca”. Do rywalizacji zgłoszono 34 potrawy z drobiowych żołądków, przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z powiatu kieleckiego. Pojawiły się m.in. żołądkowe ostrygi, gulasz z żołądków, żołądki z ogórkami i z kurkami leśnymi, a nawet żołądki w czekoladzie. - Większość potraw nawiązywała do kulinarnych tradycji świętokrzyskich - podkreśla Anna Ciołak, przewodnicząca komisji konkursowej.

  Nowością była Osada Ekologiczna, gdzie można było się nauczyć wykonywać kwiaty z bibuły i ozdabiać torby ekologiczne. Były konkursy na hasło związane z ekologią, które trzeba było wypisać na bawełnianej koszulce.

  Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież w konkursach śpiewaczych i tanecznych. Imprezę zakończył wieczorny koncert Maryli Rodowicz.

  Zgodnie z tradycją ludową, chłopi z regionu świętokrzyskiego w dzień św. Tekli - 23 września - rozpoczynali wykopki. Wieczorami rozpalano na polach ogniska, aby pieczonymi ziemniakami pożywić się po ciężkiej pracy. Wykopanie i zebranie wszystkich plonów z pól musiało zakończyć się przed dniem św. Jadwigi, czyli 16 października.

  Podczas tegorocznej imprezy zjedzono tonę upieczonych ziemniaków. Przywieźli je sołtysi z całej gminy Raków.

  Msza św. dziękczynna   Uroczystości św. Tekli
  Msza św. dziękczynna
  Archiwum gminne
  Regionalne święto ziemniaka   Uroczystości św. Tekli
  Regionalne święto ziemniaka
  Archiwum gminne

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół