• facebook
 • rss
 • U Matki Pocieszenia

  ks. Tomasz Lis

  dodane 07.09.2013 21:56

  Przez tydzień będą trwały jubileuszowe uroczystości w Sulisławicach. W planach obchodów, które potrwają od 7 do 15 września, są liczne pielgrzymki z okolicznych parafii oraz maryjne nabożeństwa w sanktuarium.

  Witając pielgrzymów kustosz sanktuarium ks. Kazimierz Sawościanik CR mówił o potrzebie zawierzenia Bogu przez Maryję, tak jak to czynili przodkowie zdążając do tego sanktuarium w chwilach ciężkich doświadczeń jak i chwały i radości.

  Mszy św. rozpoczynającej obchody rocznicowe przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który w homilii mówił o potrzebie otwarcia się współczesnego człowieka na Boże działanie poprzez żywą i autentyczną wiarę.

  - Słyszymy dzisiaj z różnych stron, że jedynym wiarygodnym sposobem poznania jest nauka. Część wierzy tylko w to, co widzi, wybiera to, co funkcjonalne i ogranicza swoje potrzeby do spraw doczesnych. Nawet jeśli dopuszczają istnienie Boga, to powątpiewają w Jego zainteresowanie ludzkim losem. Mówienie o objawieniach prywatnych, o cudownych uzdrowieniach, czy o egzorcyzmach uważane jest za przejaw zacofania i kompromitację - powiedział biskup do zebranych pielgrzymów.

  - Tymczasem życie pokazuje coś zupełnie innego. „Księgi łask” prowadzone przy sanktuariach, również tutaj w Sulisławicach, odnotowują nieprzerwanie przypadki uzdrowień duszy i ciała, mówią o uratowanych rodzinach i o tych, którzy znaleźli cudowne ocalenie. Czy te Boże interwencje, wymodlone, a czasami nieoczekiwane, nie wynikają z tajemnicy wcielenia? Chrystus powiedział przecież do swoich uczniów, a więc i do każdego z nas: „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. W Najświętszej Maryi Pannie uznajemy naszą Matkę i orędowniczkę u Chrystusa. Każde sanktuarium maryjne jest jakby kawałkiem jej opiekuńczego płaszcza, który okrywa jakąś parafię, region, kraj. A wszystkie one tworzą jedną całość, dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie - tłumaczył pasterz diecezji.

  Biskup Krzysztof Nitkiewicz odwołał się także do apelu i prośby Ojca świętego Franciszka o szczególną modlitwę w intencji pokoju.

  - Niedaleko Damaszku w Saidnaya znajduje się jedno z najstarszych na kuli ziemskiej sanktuariów Matki Bożej. Doroczny odpust przypada tam podobnie jak w Sulisławicach 8 września, a w jego wigilię odbywa się procesja do cudownej ikony. Ona łączy wiernych wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Syrii, a nawet muzułmanów. Wszyscy jesteśmy dziećmi Maryi, która pragnie dobra swoich córek i synów. Błagajmy Ją więc o pokój dla naszych sióstr i braci Syryjczyków. Byłoby czymś niezgodnym z duchem Chrystusa, czymś cynicznym, pocieszanie się, że Syria jest daleko i nam na szczęście nic nie grozi. Nie wystarczy również chwilowe wzruszenie i ubolewanie nad losem ofiar. Chrześcijanin ma budować pokój: "błogosławieni pokój czyniący". W naszym przypadku drogą do tego jest modlitwa i przyjęte wyrzeczenia - apelował hierarcha.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół