• facebook
 • rss
 • Ślubowali Bogu i Ojczyźnie

  Marta Woynarowska

  dodane 02.09.2013 14:06

  W kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyła się uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego przez Szkoły Katolickie im. bł. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.

  Uczniów oraz ich rodziców w imieniu kadry pedagogicznej przywitał dyrektor Publicznego Gimnazjum i Liceum Katolickiego Piotr Malik. – W sposób szczególny witam klasy pierwsze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum – powiedział Piotr Malik. – W tym roku szkolnym rozpocznie u nas naukę blisko 100 uczniów, 17 w podstawówce, 59 w gimnazjum oraz 18 w liceum. Jest to już szósty rok naszej pracy i cieszę się bardzo, z faktu, iż rodzina szkół katolickich stale się powiększa.

  Mszę św. w intencji całej społeczności tarnobrzeskiego „katolika” odprawił ks. prał. Michał Józefczyk, który w wygłoszonym kazaniu zwrócił uwagę na zadania i charakter szkół katolickich, wyróżniające je spośród innych placówek edukacyjnych. – Na miłości Bożej możemy budować trwały gmach życia człowieka, który swoim pięknem będzie zachwycał nie przez rok, ale nieustannie – mówił do uczniów i nauczycieli ks. Józefczyk – bo święci się nie starzeją, a przecież my wszyscy do świętości jesteśmy powołani. Zmierzanie do niej jest równoznaczne z dążeniem do pełni miłości Boga. Tak jak to czynił meksykański męczennik, zaledwie 15-letni chłopiec – bł. José Sánchez del Río, którego relikwie trafią w tym roku do naszej szkoły – zapowiedział.

  Na zakończenie Mszy św. uczniowie pierwszych klas gimnazjum oraz liceum złożyli na ręce dyrekcji oraz ks. Józefczyka ślubowanie, w którym przyrzekali Bogu i Ojczyźnie m.in. wzorować się na patronie swej szkoły, sumiennie wypełniać obowiązki, okazywać miłość i szacunek innym, a także dbać o honor szkoły. Uroczystość zakończyła się aktem zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski, którego w imieniu całej społeczności szkolnej dokonała dyrektor Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Joanna Szmuc. – Prosimy Cię, Matko, aby każda szkoła katolicka byłą wspólnotą, w której uczeń i nauczyciel wzrasta do pełni człowieczeństwa na wzór Chrystusa. Zawierzając się Twojemu Sercu – prosimy, bądź obecna w naszych szkołach, ucz nas Chrystusa, aby nasze środowiska były przepojone wiara, miłością i nadzieją – Joanna Szmuc odczytywała tekst zawierzenia, którego po raz pierwszy dokonano w 2009 r. na Jasnej Górze podczas dorocznego spotkania dyrektorów szkół katolickich.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół