• facebook
 • rss
 • Z kłosami do domów

  Marta Woynarowska

  dodane 18.08.2013 11:26

  Jak co roku we wspomnienie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego członka Zakonu Kaznodziejskiego, w kościele ojców dominikanów w Tarnobrzegu odprawione zostały Msze św., po których święcone były kłosy zbóż.

  Na wstępie Eucharystii o. Jacek Dębski OP przybliżył w skrócie postać pierwszego polskiego dominikanina, wyświęconego przez samego założyciela zakonu św. Dominika. Wspomniał również o wielkim kulcie, jakim cieszy się w Ameryce Południowej. – Jego grób znajduje się w Krakowie, w naszym, dominikańskim kościele pw. Trójcy Świętej – mówił o. Jacek. – Ale jego relikwie można spotkać we wszystkich zakątkach świata.

  Przy kaplicy z figurą świętego dominikanina stojącej na placu klasztornym dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo. – Święty Jacku, chroń od wszelkich niebezpieczeństw, jakie zagrażają naszym dzieciom. Oddajemy je pod szczególną twoją opiekę – modlił się w intencji najmłodszych o. Jacek Dębski OP. – Jak niegdyś leczyłeś choroby ciała, tak teraz użycz swej cudownej mocy, by zachować ich największy skarb, jakim jest wiara i miłość. Niegdyś przeszedłeś przez wezbrane wody Wisły i Dniepru, spraw dziś, aby one przeszły bezpiecznie przez burzliwy okres rozwoju. Nie pozwól, aby kiedykolwiek zabrakło im chleba, a przez sieroctwo zostały pozbawione opieki rodziców. Niech dojrzewają w zdrowiu i pokoju podobnie jak Boże Dziecię dojrzewało w Nazarecie.

  Po błogosławieństwie dzieci dominikanin poświęcił kłosy zbóż, które wierni zabrali do swoich domów, by ich rodzinom zapewniły pokój i dostatek chleba.

  Święcenie kłosów odbywa się na pamiątkę cudu uczynionego za wstawiennictwem św. Jacka. Pewnego lata w okolicach Krakowa przeszło potężne gradobicie, które zniszczyło uprawy zbóż. Ludzie prosili św. Jacka o pomoc i, jak głosi legenda, następnego dnia zboże się podniosło.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół