• facebook
 • rss
 • Waleczne siostry

  Andrzej Capiga

  dodane 15.08.2013 15:40

  Krzyż Czynu Zbrojnego otrzymały siostry dominikanki z Bielin. Odznaczenie odebrała siostra generalna Beniamina Potoczna.

  Siostry zostały w ten sposób wyróżnione za bohaterską postawę podczas II wojny światowej, kiedy to nie tylko z narażeniem życia ukrywały partyzantów, ale także leczyły ich z ran oraz były łączniczkami. W 1994r. wdzięczni partyzanci z oddziału "Ojca Jana" ufundowali siostrom tablicę pamiątkową. W uroczystości nadania odznaczenia, które poprzedziła Msza św. w bielińskim sanktuarium św. Wojciecha, wzięli udział mieszkańcy Bielin, młodzież szkolna, strażacy oraz przedstawiciele władz samorządowych na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej Edwardem Madejem i burmistrzem Ulanowa Stanisławem Garbaczem. Krzyż Czynu Zbrojnego otrzymał bowiem też  Urząd Gminy i Miasta Ulanów.

  Matka Kolumba Białecka zdecydowała się założyć drugi klasztor Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Bielinach na prośbę ks. Wojciecha Harmaty, proboszcza w Bielinach i w Ulanowie. Pierwsze siostry przybyły do Bielin już w 1868 r. aby prowadzić tu pracę katechetyczną i pielęgnowanie chorych. Dwa lata później, na placu podarowanym przez hrabiostwo Mniszchów, poświęcono kamień węgielny pod klasztor i kaplicę. Od początku siostry z gorliwością oddały się pracy; założyły szkołę, katechizowały dzieci i starszych, organizowały spotkania z młodzieżą, pielęgnowały chorych, szczególnie wielkie usługi oddały cierpiącym w czasie epidemii cholery.

  Więcej o bohaterskich siostrach z Bielin w numerach 34 i 35 sandomierskiego "Gościa Niedzielnego".

   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół