• facebook
 • rss
 • Janowiacy już w trasie

  ks. Tomasz Lis

  dodane 02.08.2013 14:41

  Po raz trzydziesty pierwszy wyruszyli na pątniczą trasę pielgrzymi z Janowa Lubelskiego na Jasną Górę. W jedenaście dnia pokonają 320 km. W dwu grupach pielgrzymuje blisko 330 osób.

  We wczesnych godzinach porannych przed sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej zaroiło się od przybywających z rodzinami pielgrzymów. Pośród pątników można było spotkać najczęściej ludzi młodych, choć nie brakowało i całych rodzin i seniorów. Janowska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wyrusza o dwa dni wcześniej niż inne grupy tworzące Pielgrzymkę Ziemi Sandomierskiej na Jasną Górę.

  Ks. Jacek Staszak, kustosz janowskiego sanktuarium zwrócił uwagę na to, że przez duchowe pielgrzymowanie janowscy wierni będą się łączyć się z tymi, którzy wyruszyli do tronu Maryi.

  - Tu przy ołtarzu na Placu Maryjnym w Janowie Lubelskim będziemy zbierać się każdego dnia o godzinie 21. Będziemy przygotowywać dla duchowych pątników konferencje. Następnie w łączności z nimi ruszymy w procesji różańcowej. Będą również wyczytywane intencje duchowych pielgrzymów. Dla podkreślenia łączności z grupą idącą podajemy, gdzie pątnicy przebywają, nocują czy miejsca ich postoju każdego dnia – poinformował ks. J. Staszak.

  Po wspólnej modlitwie i błogosławieństwie kustosza sanktuarium pielgrzymi wyruszyli w trasę.

  W 31. Janowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę pielgrzymów wspiera 6 kapłanów, 2 diakonów i 3 kleryków. Łącznie w służbach pielgrzymkowych idzie 68 osób. Najstarszym pielgrzymem jest Józef Hałabis (lat 81), a najmłodszym Maciek Maziarz (3 lata). Pątnicy idą w dwóch kolumnach. W grupie św. Jana pielgrzymuje 128 osób, a w grupie św. Jadwigi 137 pątników. Łącznie przez 11 dni mają do pokonania 320 km.

  W latach 80. mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic brali udział w pielgrzymce lubelskiej. Tworzyli oni oddzielną „janowską” grupę. Od 1984 r. pielgrzymka ta stała się całkowicie samodzielna.

  W 1987 r. janowscy pielgrzymi wsławili się dźwiganiem na swych ramionach drewnianego krzyża, który zostawili w miejscowości Lisów. Był to znak poparcia dla mieszkańców tej parafii, którzy heroicznie stanęli w obronie krzyży, siłą ściąganych ze ścian szkolnych klas.

  Od 1992 r. pielgrzymka chodzi już swoją stałą obecną trasą z Diecezjalną Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół