• facebook
 • rss
 • Pod znakiem Jagiellonów

  ks. Tomasz Lis

  dodane 06.07.2013 12:24

  Na Starym Rynku można oglądać pokazy walk rycerskich, tańca dworskiego, rekonstrukcje historyczne, a także zrobić zakupy na kramach i stoiskach z wyrobami artystycznymi, tradycyjnym rzemiosłem, regionalnymi wyrobami.

  W sobotę, już od samego rana, kilkudziesięciu wystawców z całego kraju prezentowało artystyczne rękodzieło, a także wyroby kulinarne. Można było skosztować m.in: chleba pieczonego na zakwasie, góralskich serów, wędlin oraz miodu pitnego. Były również prace wykonane z drewna, szkła oraz naturalnych materiałów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, począwszy od drewnianych zabawek dla dzieci, poprzez chusty z jedwabiu, ceramikę, skończywszy na gustownej biżuterii dla kobiet.

  Od kilku lat uczestnikom jarmarku przygrywają kataryniarze, których zabytkowe instrumenty cieszą się dużym zainteresowaniem.

  Pierwszego dnia zaplanowano: wielki turniej łuczniczy o nagrodę Królewskiego Miasta Sandomierza, występy lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych.

  Podsumowaniem pierwszego dnia ma być koncert  legendy bluesa zespołu Sagittarius oraz zespołu Trzy Korony.

  Dwudniowa impreza przypomniała mieszkańcom i turystom o bogatej historii grodu nad Wisłą. Od kilku lat Sandomierz należy do organizacji turystycznej "Szlak Jagielloński" – stowarzyszenia, promującego miejscowości leżące na trasie słynnych podróży Jagiellonów na Litwę. Powstanie tradycyjnego szlaku epoki Jagiellonów zapoczątkowała słynna już podróż Władysława Jagiełły po koronę polską w 1386 r. Dzięki prawu składu oraz znalezieniu się na trasie wspomnianego szlaku, Sandomierz stał się miejscem licznych jarmarków z udziałem kupców z całej Europy.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół