• facebook
 • rss
 • Sandomierskie ślady bł. Czesława

  ks. Tomasz Lis

  dodane 01.06.2013 22:38

  Rozpoczęły się sandomierskie dni poświęcone bł. Czesławowi, związane z obchodzonym jubileuszem 300. rocznicy jego beatyfikacji.

  Dwudniowe spotkanie rozpoczęło wprowadzenie relikwii błogosławionego do sandomierskiej katedry, gdzie następnie wspólnej modlitwie podczas Mszy św. przewodniczył bp Edward Frankowski.

  Po Eucharystii w Domu Katolickim odbyło się sympozjum historyczno-pastoralne o życiu i działalności bł. Czesława. Dr Wojciech Kucharski mówił o życiu oraz kulcie bł. Czesława na przestrzeni wieków, a o. Norbert Oczkowski OP przedstawił referat nt. „Lex orandi, lex credendi”, czyli w jaki sposób i co o błogosławionym mówią nam modlitwy i jego przedstawienia artystyczne. Następnie ks. dr Mirosław Nowak mówił o wystroju i wymowie artystycznej kaplicy bł. Czesława we Wrocławiu.

  Na popołudnie zaplanowano różańcowe spotkania modlitewne oraz czuwanie przy relikwiach błogosławionego w katedrze sandomierskiej. – Tym naszym spotkaniom towarzyszą główne relikwie naszego bł. Czesława, jest to relikwia głowy. Należą one do najbardziej udokumentowanych relikwii w Polsce. W ostatnim czasie zostały poddane gruntownym badaniom, a naukowcy na podstawie specjalnego programu mogli odtworzyć wirtualnie, jak wyglądała twarz bł. Czesława – poinformował o. Norbert Oczkowski OP.

  W niedzielę podczas Mszy św. w katedrze głoszone będą homilie o błogosławionym, następnie w procesji relikwie będą przeniesione do kościoła św. Jakuba, gdzie o 12.00 bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczyć będzie Mszy św. z okazji sandomierskiego wspomnienia bł. Sadoka i Męczenników Sandomierskich.

    Relikwie bł. Czesława
  kl. Tomasz Zych
    Sympozjum naukowe w Domu Katolickim
  kl. Tomasz Zych

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół