• facebook
 • rss
 • Druhowie na medal

  ks. Tomasz Lis /GN

  dodane 20.05.2013 00:37

  Podczas niżańskiego Dnia Strażaka poświęcono nowy sztandar dla miejscowej jednostki, wręczono odznaczenia i awanse oraz odbyła się strażacka defilada.

  Święto Strażaka Województwa Podkarpackiego połączone z obchodami diecezjalnego święta służb pożarniczych odbyło się w Nisku. Uroczystość zgromadziła liczne drużyny druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Niżańskiego oraz strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Na wspólne świętowanie przybyli przedstawiciele parlamentarzystów, władz państwowych, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, władze komend straży pożarnych, jednostek służb mundurowych, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych oraz liczni zaproszeni goście.

  Obchody rozpoczęto modlitwą Mszy świętej, którą sprawowali kapelani strażaccy pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Podczas homilii biskup ordynariusz mówił o ewangelicznym wymiarze pracy strażaków. - Drodzy strażacy, każdy z was jest wielkim człowiekiem i to na codzień. Jesteście bohaterami w dni powszednie i świąteczne, którzy ryzykując życiem i utratą zdrowia, niosą ratunek drugiemu człowiekowi. Nie sposób was nie zauważyć, kiedy zdążacie do pożaru, wypadku czy katastrofy, ale tak naprawdę pozostajecie w anonimowi, skromni, bez szukania poklasku i wyróżnień. Ten codzienny pokorny heroizm wynika tylko po części z charakteru pożarniczej służby, lecz w gruncie rzeczy jest cnotą i wyrazem piękna waszego człowieczeństwa ukształtowanego w szkole Chrystusa i bogatego darami Ducha Świętego. Uczestniczą w tym wasze rodziny, przyjaciele i bliscy udzielając wam wsparcia i dzieląc różnorodne, także trudne doświadczenia. Drodzy strażacy módlcie się do Ducha Św., a nigdy nie zbraknie wam męstwa, siły, wytrwałości w czynieniu dobra – mówił bp K. Nitkiewicz zwracając się do druhów strażaków. Po homilii ordynariusz poświęcił ufundowany przez społeczeństwo miasta i środowiska strażackie sztandar dla Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku.

  Druga część strażackiego święta odbyła się na niżańskim Rynku, gdzie zgromadziły się poczty sztandarowe, strażacka kompania reprezentacyjna, kompanie wystawione przez wojsko i policję oraz strażacka orkiestra. Podczas uroczystości przypomniano historię niżańskiego pożarnictwa oraz zasługi położone na rzecz całej lokalnej społeczności. Następnie władze niżańskie przekazały strażakom poświęcony sztandar, jako symbol ich ofiarnej służby dla dobra drugich. Podczas święta wielu strażaków otrzymało medale zasługi, wyróżnienia oraz awanse służbowe. Na zakończenie odbyła się defilada pododdziałów jednostek strażackich oraz parada wozów gaśniczych i ratowniczych.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół