• facebook
 • rss
 • Ostrowiec hutą budowany

  ks. Tomasz Lis

  dodane 18.05.2013 09:21

  Ostrowiec świętuje dwa wieki działalności hutniczej. Mistrzowie metalurgii otrzymali medale, wspominano wielkie sławy polskiego przemysłu oraz "przekuto" młodych hutników. Święto potrwa dwa dni.

  Od uroczystego posiedzenia Rady Miasta i Powiatu, na którym wręczono jubileuszowe medale i odznaczenia dla najbardziej związanych i zasłużonych dla rozwoju przemysłowego miasta rozpoczął się jubileuszu dwustulecia huty w mieście. Obchody połączone są ze świętowaniem Dni Ostrowca. Organizatorami jubileuszu są: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce Koło przy Hucie Ostrowiec.

  - Z perspektywy historii miasta trudno wyobrazić sobie jego rozwój, gdyby nie to, że dwieście lat temu powstał tutaj pierwszy zakład hutniczy. To właśnie hutnictwo kształtowało i kształtuje rozwój miasta. Problemy huty to problemy miasta, problemy w hutnictwie to problemy w mieście. Cieszy to, że obecny zakład Celsa Huta Ostrowiec nadal się rozwija stając się jednym z prężniejszych i nowoczesnych ośrodków – mówił Jarosław Wilczyński, prezydent Ostrowca.

  Następnie hutnicy spotkali się w Dworku Tarnowskich na sesji naukowej dotyczącej historii hutnictwa w Polsce oraz w rejonie świętokrzyskim. Została także zaprezentowana historia hutnictwa w Ostrowcu na podstawie archiwalnych zdjęć, które ukazują lata działalności metalurgicznej oraz zmieniający się krajobraz miasta wraz z rozwojem powstających zakładów.

  - Powstanie dużej i nowoczesnej huty do wytopu żelaza nad brzegiem rzeki Kamiennej na terenie obecnego miasta jest datowane na rok 1813 r., kiedy w osadzie Kuźnia, obecnie dzielnica Ostrowca, Jerzy Dobrzański ufundował wielki piec i fryszerkę. Zdolność produkcyjna tego zakładu była oceniana na poziomie 2000 cetnarów żelaza kutego rocznie (około 81 ton). Jednak pamiętać należy, że tradycje wytapiania stali w rejonie świętokrzyskim sięgają pierwszych wieków naszej ery. Przez kolejne lata i dekady, huta rozbudowywała się, przeżywał swoje lata świetności i kryzysy. Dziś świętujemy wielki wkład miejscowych zakładów hutniczych w rozwój miasta, krajowego przemysłu i myśli technicznej – mówił Andrzej Sidowski, prezes ostrowieckiego koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego.

  Jubileusz ostrowieckiej huty   Zasłużonym mwęczono medale
  Jubileusz ostrowieckiej huty
  Jarek Kowalski
  Jubileusz ostrowieckiej huty   Zjazd hutników
  Jubileusz ostrowieckiej huty
  Jarek Kowalski

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół