• facebook
 • rss
 • Majowa lekcja patriotyzmu

  ks. Tomasz Lis

  dodane 03.05.2013 19:05

  - Jako naród uformowani zostaliśmy przez Ewangelię - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz w Sandomierzu podczas uroczystości z okazji narodowego święta.

  Sandomierskie obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski rozpoczęła Msza św. w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej sprawowana pod przewodnictwem bp. K. Nitkiewicza.

  Na wspólnej modlitwie zebrali się przedstawiciele władz powiatowych, miejskich, organizacji kombatanckich, oddział Wojska Polskiego, sandomierscy „Strzelcy”, chorągiew Ziemi Sandomierskiej, służby mundurowe, młodzież szkolna, siostry zakonne, alumni, mieszkańcy miasta oraz przybyli goście i turyści.

  Podczas homilii ordynariusz sandomierski podkreślał znaczenie wiary i Chrystusowej Ewangelii w kształtowaniu państwa jak i osobistego życia człowieka. - Każde działanie, jakie podejmujemy, odzwierciedla nieuchronnie naszą osobowość, charakter, skłonności, zamiłowania. Nie sposób odseparować się całkowicie od historii własnego życia, od sukcesów i porażek, od nawiązanych relacji. Nie sposób wyzbyć się tego jedynego, wyjątkowego stylu, sposobu bycia, który odróżnia nas od innych. Tak dzieje się w wymiarze narodowym i osobistym. Zbliżająca się 1050 rocznica chrztu Polski, a zarazem rocznica jej państwowości przypomina nam, że jako naród uformowani zostaliśmy przez Ewangelię – mówił bp K. Nitkiewicz.

  - Cechą każdego chrześcijanina powinno być podobieństwo do Chrystusa. Podobieństwo w myślach, słowach i czynach, bez względu na status społeczny, sprawowany urząd czy funkcję. Każdy z nas otrzymał je na Chrzcie św., ale jest ono czasami prawie niewidoczne. Chrystus chce abyśmy je odsłonili, odzyskali, abyśmy je sobie cenili i bronili przed zagrożeniami. Pragnie tego, gdyż nas miłuje i ma na uwadze jedynie nasze dobro. Dlatego powierza nas swojej Matce Maryi, słowami wypowiedzianym z krzyża do św. Jana - Matko oto syn Twój. Jeżeli uznamy Maryję za swoją Matkę, jeżeli ją pokochamy całym sercem i pójdziemy jej śladami, staniemy się podobni do Chrystusa - dodał hierarcha.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół