• facebook
 • rss
 • Wokół chrześcijańskiego Wschodu

  ks. Tomasz Lis

  dodane 13.04.2013 15:03

  – Dziedzictwo Chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu stanowi jedną całość, gdyż jest dziełem Ducha Świętego. Na nim powinniśmy budować naszą teraźniejszość i przyszłość – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz, otwierając spotkanie.

  Podczas tegorocznych sandomierskich spotkań naukowo-pastoralnych „Wokół chrześcijańskiego Wschodu” podjęto tematykę związaną z Kościołem Rusińskim, który swoje korzenie wywodzi z Unii Użhorodzkiej, zawartej na Zakarpaciu 24 kwietnia 1646 r. Gośćmi specjalnymi sandomierskiego sympozjum byli hierarchowie tego kościoła z diecezji mukaczewskiej na Ukrainie: biskup Milan Šášik CM, hierarcha mukaczewski, oraz biskup pomocniczy Nił Łuszczak OFM.  

  Spotkanie rozpoczęła liturgia sprawowana w katedrze sandomierskiej w obrządku Rusińskim pod przewodnictwem bp. M. Šášika wraz ze śpiewem chóru kantorów z Seminarium Mukaczewskiego. Podczas homilii hierarcha odniósł się do wschodnich malowideł umieszczonych w prezbiterium katedry. – To właśnie w tej gotyckiej katedrze, na jej ścianach, w namalowanych freskach, dokonał się już przed laty dialog kultury Wschodu i Zachodu. A my poprzez to spotkanie kontynuujemy tę wymianę bogactwa liturgii i kultury, jaką każdy z Kościołów poprzez wieki wypracował – mówił bp Milan Šášik.

  Biskup, wspominając trudną historię lat powojennych na Ukrainie, mówił o martyrologium tamtych chrześcijan prześladowanych i skazywanych za odwagę trwania w swojej wierze. – Mimo dużego zagrożenia ze strony władz, braku świątyń i kapłanów wierni przechowywali z wielkim zaangażowaniem wiarę i obrzędowość. Do dziś opowiadane są niesamowite historie rodzinnych modlitw czy świątecznych spotkań, dzięki którym mogli, choć w małym stopniu, wyrazić swoją wiarę – mówił hierarcha Kościoła Rusińskiego. – Cieszę się z tego dzisiejszego spotkania, z tej wspólnej modlitwy w starocerkiewnym języku słowiańskim, w której wychwalaliśmy Boga. Jest to doskonała okazja, aby jedni drugich poznali, żeby Pan Bóg pozwolił złamać różne uprzedzenia, jakie są w ludziach, i abyśmy zrozumieli, że wszyscy jesteśmy Bożymi dziećmi i dążymy do życia w niebie. Chrystus zmartwychwstał – podsumował bp Milan Šášik.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół