• facebook
 • rss
 • Klasztor odsłania tajemnice

  ks. Tomasz Lis

  dodane 26.02.2013 19:01

  Archeolodzy prowadzący prace pod krużgankami klasztoru na Świętym Krzyżu odkryli zakonne pochówki z XV w, unikatowy piec i elementy ceramiki ze średniowiecza.

  Prace pod klasztornymi krużgankami podjęto w styczniu bieżącego roku w ramach prac konserwatorskich całego kompleksu zakonnego. Podczas odkrywania kolejnych warstw ziemi natknięto się na zakonne groby okresu od XV do XVIII w. – Ciekawą rzeczą jest to, że są to jedne z pierwszych pochówków w trumnach. Oczywiście trumny uległy rozkładowi, ale wyraźnie są widoczne odkrywanych miejscach – wyjaśnia dr Czesław Hadamik, archeolog prowadzący badania. Odnalezione szczątki doczesne zakonników zostały złożone w krypcie kaplicy Oleśnickich i są do dyspozycji antropologów.

  - Po zakończeniu prac zostanie zorganizowany dla nich pogrzeb. W trumnie benedyktyńskiej zostaną złożone przy kościele na zewnątrz, przy grobie o. Czesława Bartosza OMI – zapowiedział superior o. Zygfryd Wiecha OMI. Podczas prowadzonych badań we wtórnym nasypie pod posadzką krużganka odnaleziono elementy ceramiki pochodzące z XII w. oraz z czasów późniejszych, co jest efektem prac, które mogły być prowadzone przy klasztorze w ciągu wieków. Ciekawym znaleziskiem są kafle pochodzące z XVI i XVII wieku. Jednak, jak podkreśla archeolog, unikatowym znaleziskiem jest odkryty piec z czasów średniowiecza, który służył do ogrzewania pomieszczeń klasztornych i był ówczesnym akumulatorem ciepła. – Nie spodziewaliśmy się takiego umiejscowienia pieca pod krużgankami. Jest ono prawdopodobnie unikatowe. Zachował się ruszt pieca, kształt jego budowy oraz widoczne są opalenia – dodaje archeolog. Według badacza od pieca przewodami cieplnymi ukrytymi w ścianie rozchodziło się ciepłe powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Gdy palono w piecu przewody były zamknięte, po zagaszeniu pieca otwierano te przewody, by nagromadzone ciepłe powietrze mogło dotrzeć do wyznaczonych sal, czy to infirmerii, dormitorium bądź refektarza.

  Prace archeologiczne i konserwatorskie prowadzone są nadal i trudno przewidzieć, jakie inne tajemnice odkryje świętokrzyski klasztor. Na Świętym Krzyżu na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku prowadzono badania archeologiczne lecz skupiono się bardziej na badaniu wału kultowego, natomiast sam klasztor nie był dokładnie przebadany. - To, co udało się odnaleźć do tej pory jak również to, co zostanie wydobyte w czasie trwających jeszcze prac zostanie udostępnione dla pielgrzymów i turystów na zorganizowanej wystawie na Świętym Krzyżu – poinformował o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów. Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

  Odkopano średniowieczny piec zakonny   Odkrycia na Świętym Krzyżu
  Odkopano średniowieczny piec zakonny
  ks. Tomasz Lis/GN
  Odkopano średniowieczny piec zakonny   Odkrycia na Świętym Krzyżu
  Odkopano średniowieczny piec zakonny
  ks. Tomasz Lis/GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Yanosh
   26.02.2013 21:15
   Bardzo przepraszam, ale Klasztor na Świętym Krzyżu założył (=fundował) król Bolesław Krzywousty ok. 1116-1120. Wprawdzie Jan Długosz wpisał w autografie Kroniki zachowanym do dziś rok 1006, ale jest to konfabulacja.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół