• facebook
 • rss
 • Śladami powstańczych symboli

  ks. Tomasz Lis

  dodane 01.02.2013 11:42

  Muzeum Okręgowe w Sandomierzu z okazji obchodzonej rocznicy styczniowej insurekcji przygotowało wystawę oraz spotkanie historyczne.

  O symbolice polskich dążeń niepodległościowych, obecnej na chorągwiach i sztandarach z lat 1861-1864 mówił podczas spotkania w sandomierskim Ratuszu prof. Jan Ptak. Wystąpienie wzbogacała prezentacja reprodukcji fotograficznych najciekawszych i najcenniejszych zabytków, odnoszących się do tego największego w historii Polski zrywu niepodległościowego. W salach przygotowano także ciekawą wystawy, której za tytuł posłużyła strofa jednej z pieśni powstańczych, „…poszli w boje chłopcy nasze…”. Przestrzeń wystawową wypełniły w większości zabytki pochodzące z prywatnych zbiorów, m. in. rysunki z kilku cyklów Artura Grottgera (Warszawa II, Polonia, Litwa), patriotyczna biżuteria popowstaniowa, modlitewniki, programy dawnych uroczystości rocznicowych i inne druki ulotne, medale i tkaniny okolicznościowe, militaria oraz kajdany powstańców styczniowych. Wystawę można oglądać do 7 kwietnia 2013 roku.

  Prof. Jan Ptak kieruje Katedrą Historii Średniowiecznej Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zainteresowania badawcze profesora dotyczą historii wojskowości średniowiecznej oraz weksylologii, jednej z młodszych dyscyplin pomocniczych historii, zajmującej się chorągwiami, jako rzeczywistymi i symbolicznymi znakami wojskowymi, państwowymi czy terytorialnymi.

  Spotkanie odbyło się w Ratuszu miejskim   Spotknaie z prof. Janem Ptakiem
  Spotkanie odbyło się w Ratuszu miejskim
  Piotr Ławrowski
  W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Sandomierza   Spotknaie z prof. Janem Ptakiem
  W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Sandomierza
  Piotr Ławrowski

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół