• facebook
 • rss
 • Dom nie tylko na święta

  ks. Tomasz Lis

  dodane 14.12.2012 13:07

  Przyszła zima, minusowe temperatury, już niedługo święta. Co dzieje się z bezdomnymi? Gdzie spędzą wigilię ci zapomniani przez innych?

  Osoby, które znalazły się w sytuacji kryzysowej, tracąc nie tylko środki utrzymania, ale również dom lub lokal mieszkalny mogą liczyć na pomoc instytucji charytatywnych. Od kilku lat Caritas Diecezji Sandomierskiej zapewnia opiekę osobom bezdomnym w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem oraz Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu. - Pomoc takim osobom płynie z natury instytucji Caritas, która swoje działania ukierunkowuje na pomoc najbardziej potrzebującym. Dlatego ponad jedenaście lat temu rozpoczęła działalność placówka dla mężczyzn a kilka lat temu rudnickie schronisko dla kobiet. W tych domach mogą znaleźć miejsce osoby bezdomne z terenu całej naszej diecezji – informuje ks. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas.

  W Schronisku dla kobiet aktualnie przebywa 9 kobiet i 10 dzieci. Zapewnione one mają całodobowe schronienie oraz wszelaką niezbędną pomoc, w tym medyczną oraz odzież, środki higieny i wyżywienie. Pracownicy i wolontariusze placówki troszczą się także o aktywizację zawodową oraz pomoc w rozwiązaniu ich trudnej sytuacji życiowej. – Doraźna pomoc to za mało, stwarzamy tym osobom warunki do powrotu do normalnego życia, czyli usunięcia przyczyn ich bezdomności poprzez aktywizację zawodową – dodaje ks. B. Pitucha.

  W schronisku znajdują dom, opiekę i szeroką pomoc   Bezdomni pod opieką Caritas
  W schronisku znajdują dom, opiekę i szeroką pomoc
  Wojciech Śwircz/GN
  W Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu przebywają obecnie 22 osoby i są jeszcze wolne miejsca. Docelowo placówka dysponuje 50 miejscami dla osób bezdomnych, na stałe w Schronisku znajduje się 35 miejsc, w razie konieczności istnieje jednak możliwość dostawienia 15 łóżek ( w czasie największych mrozów schronisko przyjmuje nawet 60 mężczyzn). Liczba podopiecznych Schroniska ulega ciągłym zmianom, najwięcej osób przebywa w placówce w okresie jesienno - zimowym. W momencie przyjęcia do schroniska osoba bezdomna ma zapewnione podstawowe warunki socjalno-bytowe, opiekę społeczną i lekarską oraz w razie potrzeby opiekę prawną. Warunki lokalowe schroniska są zbliżone do domowych. Dysponuje ono 9 pokojami kilkuosobowymi, kuchnią, jadalnią, świetlicą, kaplicą, łazienkami, natryskami i toaletami. Placówka ta ma charakter opiekuńczo-wychowawczy, udziela pomocy osobom bezdomnym z terenu trzech województw świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Obecnie w schronisku w Sandomierzu realizowany jest projekt: „Działania na rzecz aktywizacji osób bezdomnych poprzez realizowanie programów wychodzenia z bezdomności.” - Realizacja projektu polega na podjęciu i zrealizowaniu działań mających na celu uspołecznienie, aktywizację zawodową i umożliwienie osobom bezdomnym powrotu do społeczeństwa. Realizacja zadania polega na opracowaniu, przygotowaniu i zrealizowaniu w Schronisku cyklu szkoleń – zajęć z doradcą zawodowym, psychologiem i informatykiem – wyjaśnia dyrektor Caritas.

  Również podczas świąt bezdomni będą mieli zapewnioną rodzinną, świąteczną atmosferę, aby był to dla nich czas radości i bycia razem.

  Pomoc Caritas obejmuje także ubogich i samotnych. Szczególnie w czasie przedświątecznym organizowana jest pomoc żywnościowa i socjalna. – Jak co roku prowadzimy akcję świątecznej pomocy dla najuboższych. Rozdaliśmy 290 paczek dla rodzin, w których znalazły się podstawowe produkty żywnościowe. Było to możliwe dzięki zbiórkom prowadzonym w czasie przedświątecznym – dodaje ks. B. Pitucha.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół