• facebook
 • rss
 • Przyjechali do źródeł

  dodane 22.11.2012 00:00

  Kwartalnik „Krynica” prawie dwadzieścia lat temu założył dominikanin o. Wojciech Jezienicki. Z ukraińskiego słowo to oznacza studnię.

  Pismo o nakładzie 1,5 tysiąca egzemplarzy rozprowadzane jest za darmo wśród ukraińskiej Polonii za pośrednictwem polskich konsulatów. Jego wydawanie finansuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dorota Jaworska, redaktor naczelna „Krynicy”, odwiedziła Stalową Wolę i powiat niżański, by nawiązać współpracę z polskimi gazetami. Przyjechała na zaproszenie stalowowolskiego Stowarzyszenia „Witryna” oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Bieliniec. – Wydawany przez dominikanów kwartalnik „Krynica” nigdy nie był ściśle religijnym pismem, ale zawsze mówił i mówi o rzeczach, które mieszczą się w granicach chrześcijańskiej moralności.

  Nie porusza także tematów, które mogłyby skonfliktować Polaków i Ukraińców. Pismo ma nas godzić przez pokazywanie wszystkiego, co piękne, w historii obu krajów – podkreśliła Dorota Jaworska. Kwartalnik liczy 120 stron. Podejmuje różnorodną tematykę. Jedną z ciekawszych rubryk są „Podróże z Bogusiem” – cykl artykułów o historycznej tematyce opowiadających o miejscach związanych z Polską czy znanymi bardziej lub mniej Polakami tam zamieszkującymi. Zawsze jest też fragment dobrej literatury oraz kącik religijny redagowany przez o. Mariusza Woźniaka. Dorota Jaworska, która z polonijną prasą związana jest już od piętnastu lat, pragnęłaby nawiązać bliższy kontakt z polskimi gazetami i dziennikarzami. – Polakom mieszkającym na Ukrainie ciągle brakuje obrazu Polski codziennej, takiej, w której żyją normalni ludzie w małych miejscowościach – powiedziała naczelna „Krynicy”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół