• facebook
 • rss
 • Bł. Salomea patronką Zawichostu

  Ks. Tomasz Lis

  dodane 19.11.2012 21:10

  Na prośbę mieszkańców Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów specjalnym aktem ustanowiła bł. Salomeę patronką miasta.

  O duchową opiekunkę ubiegali się sami mieszkańcy miasta wraz z lokalnymi władzami w specjalnej prośbie skierowanej do władz diecezjalnych. Swoją petycję poparli pamięcią na szczególne zasługi, jakie położyła księżna i mniszka Salomea w rozwój średniowiecznego nadwiślańskiego grodu oraz jej wkład w rozwój kulturalny i duchowy mieszkańców. Znaczący jest także żywy kult błogosławionej pośród miejscowych parafian. Na prośbę biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła bł. Salomeę patronką miasta Zawichost wraz z wszystkimi przywilejami prawnymi i liturgicznymi, które zgodnie z przepisami z tym się wiążą.

  Przekazanie aktu nadania patronatu odbyło się podczas Mszy św. w kościele pofranciszkańskim św. Jana Chrzciciela w Zawichoście. Podczas wspólnej modlitwy uczestniczyli parlamentarzyści, władze lokalne, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej, kapłani, siostry zakonne oraz liczni mieszkańcy. – Bł. Salomea jest świadkiem wiary. Wiary żywej, mocnej, twórczej, która przemienia słabego człowieka w prawdziwe arcydzieło, promieniujące swym pięknem na współczesnych i kolejne pokolenia. Taka wiara jest możliwa jedynie przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, gdyż jak mówi św. Paweł, On „stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i uświęceniem, i odkupieniem” – mówił do zgromadzonych bp Krzysztof Nitkiewicz.

  We Mszy św. uczestniczyli także małżonkowie przeżywający swoje jubileusze małżeńskie. W sposób szczególny uhonorowanych zostało 14 par, które przeżyło wspólnie więcej niż 50 lat. Zwracając się do zgromadzonych małżonków jubilatów biskup podkreślił znacznie ich życia, jako autentycznego świadectwa wiary i wzajemnej miłości. - Dziękujmy nieustannie Bogu za łaskę wiarę i troszczmy się o nią za przykładem bł. Salomei. Bądźmy z niej dumni, gdyż nie posiadamy niczego cenniejszego. Jedynie mocą wiary jesteśmy zdolni pokonać kryzys rodziny, uzdrowić relacje społeczne i stawić czoła różnorodnym trudnościom. Takie przesłanie płynie również z jubileuszów małżeńskich obchodzonych dzisiaj uroczyście w tej świątyni. Wasze świadectwo, Drodzy Jubilaci, jest świadectwem ludzi prawdziwie wierzących i stanowi umocnienie dla nas wszystkich – dodał pasterz diecezji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół