• facebook
 • rss
 • Nie dać się wykluczyć

  ks. Tomasz Lis

  dodane 13.11.2012 14:51

  Na terenie dawnego ośrodka wypoczynkowego powstanie nowa placówka edukacyjna, ucząca niepełnosprawnych pokonywania codziennych barier.

  Diecezjalna Caritas przystąpiła do realizacji nowego projektu, zakładającego pomoc osobom niepełnosprawnym i wykluczonym społecznie. Dawny kompleks wypoczynkowy w Bojanowie zamieni się w nowoczesny i odpowiednio przystosowany ośrodek, w którym osoby niepełnosprawne będą uczyły się dopasowania do nowych warunków życia i pokonywania barier w codziennym normalnym funkcjonowaniu.

  - Działalność ośrodka skupiać się będzie na doraźnej pomocy osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom, prowadzeniu rehabilitacji, adaptacji do nowej rzeczywistości przez spotkania z psychologami, naukę obsługi wózka inwalidzkiego, pokonywania barier architektonicznych, aranżacji przestrzeni życiowej i adaptacji jej na potrzeby osób niepełnosprawnych - wyjaśnił ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas.

  W dotychczasowych domkach letniskowych znikną bariery architektoniczne, odpowiednio przebudowane zostaną kuchnie, łazienki i pokoje. Nowy wygląd i wyposażenie otrzyma także cześć kuchenna. Na realizację projektu Caritas otrzymała 3,5 mln zł z unijnego dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Wkład własny diecezjalnej instytucji wyniesie 1,5 mln zł.

  - Wbrew pozorom, dla wielu osób niepełnosprawnych jest to bardzo trudne, zwłaszcza, jeżeli na wózek trafia człowiek po wypadku, do niedawna całkowicie sprawny. Oprócz ograniczeń fizycznych, musi także pokonać stres i bariery psychiczne, które pojawiają się po traumatycznym zdarzeniu - dodaje ks. B. Pitucha.

  Po zakończeniu prac ,w ośrodku organizowane będą turnusy, podczas których niepełnosprawni pod okiem terapeutów będą się uczyć podstawowych czynności życiowych. W ośrodku będą prowadzone także warsztaty dla bezdomnych. Wsparcie udzielane tym osobom będzie polegało na organizacji warsztatów, szkoleń i pomocy w powrocie do „normalnego” życia.

  Do grupy osób objętych wsparciem dołączeni również będą bezrobotni z terenów wiejskich (głównie wiejska Gmina Bojanów), którzy skorzystają z warsztatów i szkoleń. Działalność Ośrodka będzie skupiona na pomocy grupom docelowym – zagrożonym wykluczeniem społecznym, mającej na celu zwiększenie ich szansy powrotu na rynek pracy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół