• facebook
 • rss
 • Wyśpiewali ułanów

  Marta Woynarowska

  dodane 10.11.2012 19:47

  Szkoły Katolickie im. bł. Jana Pawła II w Tarnobrzegu zorganizowały „Ognisko Patriotyzmu”, czcząc w ten sposób święto 11 listopada.

  – Wprawdzie mamy dopiero 10 listopada, nie 11, ale nic to nie szkodzi by już dzisiaj świętować 94 rocznicę odzyskania niepodległości – zauważył Piotr Malik, dyrektor Katolickiego Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. – Zwłaszcza, że Józef Piłsudski przybył do Warszawy zwolniony z twierdzy magdeburskiej 10 listopada. Zatem idziemy śladami naszego wodza – zażartował.

  Świętowanie zaczęło się od krótkiego wprowadzenia w dzieje odzyskania przez Polskę wolności, które przygotowała i przedstawiła Joanna Szmuc, dyrektor Publicznej Szkoły Katolickiej im. bł. Jana Pawła II. Po kartce z historii i odśpiewaniu hymnu państwowego, uczniowie ze szkoły podstawowej zaprezentowali króciutki występ artystyczny, albowiem wszyscy z niecierpliwością oczekiwali pokazów przygotowanych przez tarnobrzeską jednostkę Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych.

  – Obchodzimy w tym roku stulecie powstania i dwudziestolecie reaktywowania na naszym terenie „Strzelca” – powiedział na wstępie insp. ZS Tadeusz Mika – to taka informacja na marginesie przed rozpoczęciem pokazów. Chcemy dzisiaj państwu zaprezentować trzy sytuacje. Pierwsza to udzielanie pierwszej pomocy, a dwie pozostałe już czysto bojowe, czyli patrol i wpadnięcie w zasadzkę. Wszystkich najbardziej poruszył ostatni pokaz, czyli zasadzka, w ruch bowiem poszły granaty, czyli niegroźne petardy oraz karabiny. Był nawet „ranny”, którego strzelcy musieli ewakuować z pola walki.

  Teraz swoje 5 minut miały konie i „malowane dzieci”. Ułani z Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych popisywali się umiejętnościami władania szablą, lancą, ścinając witki, szatkując główki kapusty. Przy okazji dzieci miały możliwość zapoznania się z uzbrojeniem i wyposażeniem ułańskim, o którym opowiedział Wojciech Staniszewski, reprezentujący Szwadron Podkarpacie w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

  Wreszcie przyszedł oczekiwany moment i zapłonęło ognisko. – Jest chłodno – zauważył dyr. Piotr Malik – zatem skupmy się przy ogniu i zaczynamy. I zaczęli, posiłkując się śpiewnikami przygotowanymi specjalnie na tę okazję, śpiew kolejnych piosenek: ułańskich, żołnierskich i nie tylko. Prym niepodzielnie wiódł sam dyrektor. Dla miłośników mocniejszych wrażeń zaś w tym czasie strzelcy przygotowali stanowiska do ćwiczeń w strzelaniu oraz rzucaniu granatem. Zziębnięci i zgłodniali mogli posilić się gorącym bigosem oraz herbatą.

  Akcja „Ognisko Patriotyzmu” zainicjowana została 4 lata temu i szybko objęła kolejne  miejscowości. W tym roku do tego łańcucha dołączył również Tarnobrzeg, dzięki otwartości dyrekcji tarnobrzeskich Szkół Katolickich im. bł. Jana Pawła II.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół