• facebook
 • rss
 • Modlitwa na Starym Cmentarzu na Piaskach

  Marta Woynarowska

  dodane 02.11.2012 19:50

  W ramach podziękowania dla kwestarzy oraz darczyńców tradycyjnie na Starym Cmentarzu miechocińskim wystawiony został program artystyczny.

  Wieczorem w Dzień Zaduszny na Stary Cmentarz na Piaskach ściągnęła rzesza tarnobrzeżan, wiernie od lat przychodząca na najstarszą tarnobrzeską nekropolię, by zadumać się nad ludzkim losem i obejrzeć spektakle przygotowywane przez młodzież szkolną. W tym roku widowisko „Kto ty jesteś człowieku…”, zainspirowane wierszem „Do polityka” Czesława Miłosza, przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 pod kierunkiem nauczycielek Liliany Tabor, Beaty Rodzeń i Anny Kasiarz. Wykorzystując utwory powstałe na przestrzeni ponad dwu tysiącleci, starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: "Do czego jest nam bliżej – miłości czy nienawiści?".

  Słowa wdzięczności do wszystkich kwestarzy i darczyńców oraz młodzieży skierował inicjator i główny organizator kwesty Tadeusz Zych, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego. – Zebraliśmy się, aby podziękować wszystkim, którzy brali wczoraj udział w kweście na rzecz ratowania Starego Cmentarza na Piaskach – mówił Tadeusz Zych. – Zebraliśmy 13,5 tys. złotych – poinformował z radością. – Miechocińska nekropolia to niezwykłe miejsce – podkreślił – jest bowiem najstarszym tarnobrzeskim cmentarzem sięgającym początkami końca XVIII stulecia. Tu zawierają się dzieje ostatnich dwóch wieków Tarnobrzega, które można czytać z nagrobków. Spoczywają na tym cmentarzu ludzie tworzący historię miasta i naszej ojczyzny – powstańcy walczący w obu XIX-wiecznych powstaniach, żołnierze I i II wojny światowej. Leżą również działacze społeczni, pracownicy tarnobrzeskich urzędów i instytucji. Chcemy przywrócić ich pamięć, ratując to, co pozostało po nich w formie materialnej, czyli groby.

  Po części artystycznej proboszcz miechocińskiej parafii ks. prał. Bronisław Futyma poprowadził modlitwę za wszystkich zmarłych.

  Spotkanie zakończyło zwiedzanie odnowionego wnętrza kaplicy.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół