• facebook
 • rss
 • Bp K. Nitkiewicz: Wiara jest największym skarbem

  Ks. Tomasz Lis

  dodane 11.10.2012 23:28

  W każdym kościele będzie można korzystać z tekstów soborowych i Katechizmu Kościoła Katolickiego. To jedno z wielu diecezjalnych założeń rozpoczętego Roku Wiary.

  Diecezjalna inauguracja odbyła się w sandomierskiej katedrze. Podczas Mszy św. inaugurującej Rok Wiary uroczyście wniesiono księgi: dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Katolickiego. We wspólnej modlitwie o owocne przeżycie tego okresu modlili się kapłani, alumni, siostry zakonne, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz liczni wierni. Biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz zainaugurował diecezjalny Rok Wiary symbolicznym przekazaniem przedstawicielom parafii, zgromadzeń zakonnych i młodzieży ksiąg z tekstami soborowymi oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego. - Rok Wiary ma służyć temu, aby każdy z nas indywidualnie i we wspólnocie uświadomił sobie, iż wiara jest największym skarbem, jaki posiadamy, skarbem o który trzeba się troszczyć i z niego korzystać aby przynosił jak najobfitsze owoce – mówił do zgromadzonych bp K. Nitkiewicz. - Wobec ofensywy laicyzmu nie wystarczy bowiem sama tylko celebracja sakramentów. Nie wystarczy szkolna katecheza mająca nieraz formę jednej z wielu lekcji. Nie wystarczą ogłoszenia parafialne na końcu Mszy św. Mamy wziąć do rąk Pismo św., dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Powszechnego, aby przez ich lekturę i medytację odkrywać czego żąda od nas Pan, umacniać wiarę i dzielić się Dobrą Nowiną z innymi, którzy są daleko od Chrystusa i Kościoła – wskazywał biskup.

  Inauguracja w poszczególnych parafiach odbędzie się w najbliższą niedzielę. Wśród diecezjalnych inicjatyw z okazji Roku Wiary zaplanowane jest pielgrzymowanie śladami świadków wiary diecezji sandomierskiej. Obejmuje ono odwiedzenie miejsc związanych z życiem świętych, błogosławionych lub sług Bożych pochodzących z diecezji sandomierskiej. Organizowane będą kwartalne kongregacje rejonowe dla księży w celu przypomnienia i pogłębienie prawd wiary oraz kwestii z zakresu teologii dogmatycznej, liturgiki, prawa kanonicznego oraz teologii moralnej. Kontynuowane będą w parafiach niedzielne katechezy dla dorosłych mające na celu wyjaśnienie sakramentów i pogłębienie wiary. W I Niedzielę Wielkiego Postu prowadzona będzie promocja Katechizmu Kościoła Katolickiego. Natomiast 23 marca w sobotę przed Niedzielą Palmową odprawione będzie nabożeństwo pokutno-przebłagalne za grzechy przeciwko wierze. Zaplanowane jest także utworzenie Szkoły Nowej Ewangelizacji przy Domu Rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. W pierwszych dniach czerwca 2013 r. odbędzie się w sandomierskiej katedrze i u dominikanów w kościele św. Jakuba peregrynacja relikwii bł. Czesława, połączona z sympozjum ku jego czci. Zamknięcie Roku Wiary, połączone z uroczystym wyznaniem wiary we wszystkich kościołach diecezji odbędzie się 24 listopada 2013 roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół