• facebook
 • rss
 • Wirtualnie i realnie po Sandomierzu

  ks. Tomasz Lis

  dodane 05.10.2012 14:01

  Przy sandomierskiej Caritas otwarto Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Dzięki niemu turyści będą mogli poznać, co, gdzie i jak zwiedzać w mieście.

  Nowocześnie wyposażone sale do multimedialnego poznania miasta, miejsca na wystawy oraz profesjonalna obsługa przez osoby niepełnosprawne to główne atuty nowo powstałej placówki mającej dać pełną informację dla przybywających do miasta turystów.

  Dużym atutem jest położenie Centrum. Mieści się ono w wyremontowanym budynku stojącym między Bramą Opatowską a kościołem pw. Ducha Świętego, przy ulicy Opatowskiej. To tam najczęściej turyści rozpoczynają zwiedzanie Sandomierza. Według założeń placówka ma być szansą na przedłużenie sezonu turystycznego, którego największe nasilenie przypada na okres od maja do końca października oraz uzupełnieniem dotychczasowej oferty dla turystów.

  – Chcemy zaproponować przybywającym gościom pełen zakres informacji o mieście, zabytkach i ciekawych miejscach. Na podstawie prezentacji będą mogli zdecydować, co można zobaczyć i ile potrzeba na to czasu. Na przygotowanych zdjęciach chcemy przedstawić szczegóły, które ciężko jest wychwycić w czasie zwiedzania – tłumaczy ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas. W centrum będą pracować absolwenci ośrodka "Radość Życia”, prowadzonego przez Caritas pod nadzorem innych pracowników. - Uruchomienie tej placówki jest jednym z elementów programu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, który prowadzimy w naszej Caritas – dodaje ks. B. Pitucha.

  Uroczystej inauguracji Centrum dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz, w dzień, w którym sandomierska Caritas obchodziła 20-lecie swojej działalności.

  - Niezależnie od prowadzonych dzieł miłosierdzia, Caritas powinna przypominać kapłanom, osobom zakonnym i wiernym świeckim, że bez uczynków miłości wiara jest martwa. Ma uwrażliwiać na obecność wśród nas biednych, chorych, samotnych i przez nowe inicjatywy zachęcać do śpieszenia im z pomocą. To podniesie jakość naszej wiary, umocni ją, a jednocześnie będzie zbliżało do siebie ludzi, będzie uzdrawiało relacje społeczne - mówił do zgromadzonych bp K. Nitkiewicz. - Kryzys ekonomiczny powoduje bowiem nie tylko ubóstwo materialne, ale odbija się na wzajemnych odniesieniach, oddala od siebie ludzi, nierzadko wywołuje agresję. Caritas jest prawdziwym balsamem na te patologie, ale logika i zasady jego działania powinny ożywiać wszystkich wierzących w Chrystusa – dodał pasterz diecezji.

  Na otwarcie przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich, prezydenci i burmistrzowie miast, lokalni samorządowcy, dobroczyńcy i ofiarodawcy Caritas oraz liczni goście. Inwestycja jest umiejscowiona w budynkach dawnego szpitala. Odnowiony budynek podniesienie atrakcyjność turystyczną miasta oraz świetnie posłuży turystom.

  Projekt pod nazwą „Sandomierskie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w kompleksie dawnego Szpitala św. Ducha w Sandomierzu” został dofinansowany przez Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w ramach osi priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego „Wsparcie innowacyjności, budowa społeczeństwa informacyjnego oraz wzrost potencjału inwestycyjnego regionu”. Całkowity koszt projektu wynosi nieco ponad 2, 67 mln zł, z czego 80 proc. pochodzi z funduszy RPO WŚ, resztę natomiast wyłożył sandomierski Caritas.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół